Přeskočit na hlavní obsah

Původ Tajine



Na hrnce Tajine dnes narazíte v každém lepším obchodě, ale odkud přesně pocházejí? Kdo vymýšlel první recepty, které pravděpodobně do dneška vaříme? Řekneme si pár zajímavostí  a ukážeme pár obrázků.

Tajine nebo někdy také Tagine je tradiční severoafrické jídlo z oblasti Maghreb, které nese svůj název podle vypálené hliněné nádoby, ve které se připravuje.

První zmínky o pokrmu Tajine najdeme ve velmi známé pohádce Tisíce a jedné noci, která se datuje hluboko do 9. století. Tajine se také zmiňuje ve spojitosti s údaji o říši Abbásovců, která vládla arabskému světu od raného do vrcholného středověku. Pokrm byl velmi populární také u kočovných Beduínů na Arabském poloostrově, kteří do Tajine přidávali hlavně sušené ovoce, jako datle, meruňky a švestky, čímž dali jídlu specifickou místní chuť.

Dnes se hrnec Tajine používá hlavně v Severní Africe a na Blízkém Východu. Lokální názvy nádoby kromě zmíněného Tajine zahrnují také Maraq nebo Qidra. Na evropský kontinent se Tajine dostal nejdřív pravděpodobně s Araby obývajícími Pyrenejský poloostrov, v moderní době pak především v rámci zvýšené poptávky po orientální a exotické kuchyni ve velkých evropských městech.

Písemně dochované recepty na správné Tajine od vrcholného středověku nacházíme pravidelně.

Fotografie: Arnaud 25 (CC BY)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je to Masála?

V orientálních kuchařkách, které v poslední době rychle získávají na popularitě, se to hemží slovem masála, nebo masala. Tu se uvádí Tandoori masala, jinde Garam masala, narazíte ale také třeba na Dátá nebo Čát masalu. Jak se liší?

Kuřecí Tajine s citrony a olivami

Dušené kuřecí maso, které je zajímavě podbarvené směsí naložených citrónů, zelených oliv, koriandru, zázvoru a šafránu, nám opět zapadá do poměrně klasické orientální chuti, přesto je ale právě kvůli té nejdůležitější složce trochu jiné. Dnes se podíváme nejen na tento recept, ale i na to, jak si citrony naložit doma pro další pozdější použití.

Co je to čubrica?

Další oblíbenou kořenící směsí, která se může zabydlet na našem stole a v našem jídelníčku, je čubrica. Kdo by ale hledal její původ v dalekém orientu, asi by nepochodil - je totiž doma na Balkáně a jedná se tak o kořenící přípravek téměř domácí provenience.